کاربرد اورینگ در صنعت خودروسازی

در این محتوا کاربرد انواع اورینگ در انواع خودرو ها رو معرفی کردیم و درباره هرکدوم توضیح دادیم
کاربرد اورینگ در صنعت خودرو سازی
اورینگ ها به عنوان یکی از پرمصرف ترین وسایل کاربردی با مکانیسمی بسیار ساده در اکثریت قریب به یقین ماشین ها، علی الخصوص خودروهای شخصی شناخته می شوند.
در این جا قصد داریم کاربرد اورینگ ها را در صنعت خودروسازی با ذکر مثال هایی بررسی کنیم.
ابتدا به حالت های استفاده از اورینگ و نحوه کار آن می پردازیم.

اورینگ در کجاها به کار می رود؟

اورینگ ها اساسا در ۳ حالت به کار می روند که در تصویر نمایش داده شده و در زیر به تعریف آن اشاره شده است.
  • به صورت استاتیک: در این حالت گلند ثابت و بی حرکت است که در صنعت Face Seal نام می گیرد.
  • به صورت داینامیک: این حالت به دو دسته تقسیم می شود. یکی هنگامی که گلند متحرک بر روی پیستون طراحی شده است و در صنعت Piston Seal نام می گیرد؛ دیگری هنگامی که گلند متحرک بر روی بدنه طراحی شده است و در صنعت Rod Seal نام می گیرد.
آب بندی اورینگ در نقشه و آب بندی در پیستون های صنعتی

نحوه کار اورینگ

هنگامی که یک اورینگ به درستی طراحی شده و در جای مناسب قرار گرفته باشد، همانند شکل، دچار چند درجه فشردگی اولیه می شود و در این فشار اتمسفر، اورینگ با خاصیت ارتجاعی خود موجب آب بندی می گردد.
چگونگی آب بندی توسط اورینگ با افزایش فشار، در شکل زیر به خوبی نمایش داده شده است.

کاربرد اورینگ در خودروسازی

خودروها به صورت پیچیده ای از انواع قطعات بزرگ و کوچک با متریال های مختلف ساخته می شوند و نکته قابل توجه این جاست که بنابه فناوری کنونی، بدون قطعات لاستیکی نمی توانند تولید گردند.
اتومبیل های امروزی برای ساخته شدن، به طور متوسط حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ قطعه لاستیکی را به کار می گیرند که یکی از این قطعات اورینگ ها می باشند.
به موارد زیر توجه کنید.

کاربرد اورینگ دریچه گاز

از جمله مشکلاتی که امکان دارد در بخش دریچه گاز برخی ماشین ها پدیدار شود، خشک شدن اورینگ دریچه گاز و در نتیجه هوا کشیدن گلویی است. این مسئله در دور آهسته موتور مشکلاتی را ایجاد می کند و با بیش از اندازه پایین آمدن دور موتور، در نهایت موتور خاموش می گردد.
همچنین خراب شدن اورینگ موجب گاز خوردن به هنگام استارت زدن در صبحگاه می شود؛ چراکه گاز، ناخود آگاه هرز خورده و دور موتور نوسان می یابد.
اورینگ دریچه گاز بایستی در برابر روغن، ازن، اسید و مواد شیمیایی و همچنین ساییدگی مقاومت مناسبی داشته باشد.
در تصویر زیر مکان به کار بردن اورینگ دریچه گاز نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می کنیم به ترتیب وارد جزئیات قطعه شده تا به اورینگ ها برسیم
استفاده از اورینگ وایتون در موتور خودرو های بنزینی و گازسوز

کاربرد اورینگ سوزن انژکتور

اورینگ سوزن انژکتور هنگامی که در سایز و جنس مناسب به کار گرفته شود، به خوبی به سیلند چسبیده و عمل آب بندی را انجام می دهد. کار این محصول در حقیقت ممانعت از ورود بخارهای سوختی به بیرون از موتور اتومبیل است. این اورینگ بسیار حساس است و با دو متریال وایتون و سیلیکون در بازار موجود می باشد.
نوع اورینگ سیلیکون در مواجهه با بنزین، روغن، ازن، اسید و مواد شیمیایی دفرمه نمی شود و از منفی ۶۰ درجه سانتی گراد تا مثبت ۳۰۰ درجه سانتی گراد حرارت مقاومت دارد.
نوع اورینگ وایتون نیز علاوه بر خواص اورینگ سیلیکون، به خوبی در برابر مواد نفتی و هیدروکربنی مقاومت دارد و تا PSI750 فشار درون سیلندر را می تواند متحمل شود. اورینگ وایتون در بیشتر موارد انتخاب مناسب تری نسبت به اورینگ سیلیکون است.
اجزای بدنه سوزن انژکتور که در هر خودرو هشت عدد اورینگ مصرف میشه . چهار عدد بزرگ و چهار عدد کوچک .
بدنه سوزن انژکتور

کاربرد اورینگ لوله بخاری

در بیشتر اتومبیل ها، رادیاتور بخاری در درون اتاق خودرو قرار گرفته است و چنانچه در کف خودرو آب رادیاتور وجود داشته باشد، رادیات نشتی دارد و می تواند آسیب های جبران ناپذیری به خودرو وارد کند. نشتی رادیات در ۹۹ درصد مواقع به علت خرابی اورینگ لوله بخاری است.
اورینگ لوله بخاری معمولا به جنس سیلیکون بوده و دربرابر روغن، ازن، اسید و مواد شیمیایی و ساییدگی مقاومت خوبی دارد.
خرید آنلاین اورینگ شیر بخاری 405 سیلیکون قرمز

کاربرد اورینگ باک بنزین

نام های دیگر اورینگ درب باک بنزین، اورینگ مهره باک و اورینگ پمپ بنزین است. این اورینگ معمولا از جنس NBR ساخته شده و کاملا در برابر بنزین مقاوم است. بنابر این چیزی که پمپ بزنین را درزگیری کرده و مانع نشتی بنزین یا احساس بوی بنزین می گردد همین وسیله کوچک و ساده اما پر کاربرد می باشد.
این اورینگ روی پمپ بنزین نصب می شود در مقابل روغن نیز مقاوم است. در شکل زیر یک نمونه اورینگ باک بنزین نشان داده شده است.

کاربرد اورینگ منیفولید

منیفولد یا به عبارت دیگر چند‌راهی در دو نوع “منیفولد ورودی و خروجی” و “منیفولد هوا و دود” تولید می گردد. کار منیفولد د‌ود، خارج نمودن د‌ود د‌اغی که از احتراق سوخت د‌ر پیشرانه حاصل گشته به بیرون است و کار منیفولد هوا، وارد کردن مخلوط هوا و سوخت به درون محفظه احتراق می باشد.
وظیفه اورینگ منیفولد در این سیستم آب بندی مکان متصل شدن کاربراتور با منیفولد و منیفولد با سرسیلندرها برای ممانعت از ورود هوا به درون است.
این قطعه لاستیکی حدودا بعد از ۱۰۰هزار کیلومتر حرکت با خودرو، بایستی تعویض گردد و اگر به جای آن از اورینگ غیرمرغوب یا اندازه نامناسب استفاده شود، موجب بالا رفتن مصرف سوخت می گردد.
اورینگ های منیفولد در مقابل روغن، ازن، اسید و مواد شیمیایی و سایش دوام بالایی دارند.
اورینگ منیفولد خودرو

کاربرد اورینگ بوش پیستون

اورینگ بوش پیستون یکی از مهم ترین قطعات لاستیکی خودرو می باشد که در صورت استفاده ناصحیح یا خراب بودن آن، خودرو دچار روغن ریزی می گردد. این قطعه ی معمولا سیلیکونی، بایستی در برابر  روغن، ازن، ساییدگی، اسید و مواد شیمیایی مقاوم باشد و از دمای منفی ۶۰ الی مثبت ۲۰۰ در جه سانتی گراد حرارت را متحمل شود.
اورینگ دوربوش 206
اورینگ دوربوش ۲۰۶

کاربرد اورينگ ترموستات

یکی از قطعات یدکی خودرو، اورینگ ترموستات است که در سیستم خنک کاری کاربرد دارد و جهت آب بندی ترموستات در درون درب ترموستات نصب می گردد. اورینگ ترموستات معمولا از جنس سیلیکون ساخته می شود تا در مقابل حرارت و تغییر دما مقاومت مناسبی داشته باشد.
کار اورینگ در ترموستات بسیار حساس است؛ چراکه اگر نوع نامرغوب آن استفاده شود یا سایز نامناسبی داشته باشد، می تواند منجر به نشتی و در نهایت سوختن واشر و موتور گردد.

کاربرد اورینگ درب روغن ریز

این اورینگ سیلیکونی را بر روی درب مکان ورودی روغن قرار می دهند تا موجب باعث آب بندی آن گردد. عملکرد این قطعه در پیشگیری از هزینه های اضافی خودرو که ممکن است در اثر روغن ریزی ایجاد شود بسیار موثر است. همچنین اورینگ درب روغن ریز با توجه به نوع طراحی و جنس آن، در برابر حرارت بسیار بالا مقاوم است.
در شکل زیر اورینگ را را بر روی قطعه مورد نظر می بینید.
اورینگ سیلیکونی زرد
اورینگ سیلیکونی زرد

نتیجه این محتوا…

دانستیم اورینگ ها وظایف حیاتی در ساخت و استفاده بهینه ماشین ها دارند و در صورتی که خراب شوند احتیاج به تعویض فوری توسط افراد کاربلد دارند.

در جدول زیر نیز برخی دیگر از اورینگ های مورد نیاز در خودروهای شخصی را به اضافه تصویر آنان خواهید دید.

اورینگ پایه فیلتر روغن

اورینگ پایه فیلتر روغن
اورینگ پایه فیلتر روغن

اورینگ واتر پمپ

اورینگ واتر پمپ
اورینگ واتر پمپ

اورینگ پوسته هوزینگ آب

ارتباط با کارشناسان ما
برای اطلاعات بیشتر و پرسیدن سوالات متدول از پشتیبانی میتوانید با شماره تلفن زیر تماس بگیرید ویا با کلیک کردن روی لینک زیر از طریق واتساپ ارتباط برقرار کنید .
شماره تماس پشتیبانی رابرسیا
۰۹۱۲۰۰۴۴۸۱۳
لینک واتساپ 
محمد

محمد

از تخفیف های رابرسیا با خبر باش ...

بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
سوالی دارید؟ از من بپرسید ! 
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp یکی از نفرات زیر را انتخاب کنید
ما معمولاً کمتر از ۵ دقیقه پاسخ می دهیم

سبد خرید

بستن (Esc)

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top