همه چیز درباره متریال و اورینگ وایتون (FKM)

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
اورینگ

بــــه نــــــام خــــــدا

مقدمه

اورینگ ها ، زمانی دارای اهمیت بسیار بالایی می‌شوند که در شرایطی خاص یا به عبارتی نامطلوب قرار می گیرند. شاید شما هم به این مسئله فکر کرده اید یا حتی در این مورد دچار مشکل شده باشید که به راستی چطور اورینگ وایتون می تواند تا دمای بالای ۲۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند؟ و بسیاری سوالات دیگر.

مقاله زیر به شما کمک می کند تا جواب بسیاری از سوالاتتان را بگیرید و از سردرگمی درمورد اورینگ ها، خصوصا اورینگ وایتون رها شوید. با مختصر توضیحاتی در مورد اورینگ شروع می کنیم.

کائوچوی فلوئوروکربن (FKM)

فلوئورالاستومرها ، یک دسته از کائوچوهای مصنوعی هستند که میزان مقاومت آن ها در برابر مواد شیمیایی ، روغن و گرمای بیش از حد معمول بوده ودارای طول عمر مفید تا دمای °۲۰۰c هستند 
پایداری گرمایی بالا و مقاومت بسیار بالا در برابر بنزین ، اسیدهای شیمیایی و روغن بوده هست که به علت وجود اتم های فلوئور ( ازنظرشیمیایی خنثی) در ساختمان ایم پلیمر است .

پیوند C-F استحکام بسیار بالایی داشته و برای شکستن آن به انرژی بالایی نیاز است . این موضوع ، خود دلیل دیگری برای پایداری دمایی بالای فلوئوروالاستومرهاست .

کامپاند آماده وایتون نوک مدادی

تاریخچه (Vitone® (FKM

فلوئوروالاستومر، یک کوپلیمر از هگزافلوئورو پروپیلن (HFP) و وینیل دی اِن فلورید (VF²) است . این کائوچو در سال ۱۹۵۷ در پاسخ به نیازمندی های صنعت فضایی ، در زمینه ی درزبندی با کارایی بالا ، در شرکت دوپونت تولید شد .
تترافلوئوراتیلن (TFE) ، که حاوی ترپلیمرهای فلوئوروالاستومر است در سال ۱۹۵۹ میلادی به منظور ایجاد پایداری گرمایی بیشتر و مقاومت دربرابر حلال های اسیدی و شیمیایی ساخته شد.

FKM یا همان (وایتون) چگونه تولید شد ؟!

نوع FKM ها با دانستنیه کم در سالهای پایانی دههی ۶۰ میلادی تولید شد. در دههی ۷۰ میلادی ، درسیستم های ایجاد کننده پیوندهای عرضی ، با معرفی سیستم پخت بیسفنول ، پیشرفت عظیمی روی داد. این سیستم ، گرمای بهبود یافته ومقاومت گرمایی و مانایی فشاری کمتر ، به همراه ایمنی پخت بهتر وسرعت پخت بیشترارائه کرد.
در اواخر دههی ۷۰ میلادی و اوایل سال ۱۹۸۰ میلادی ، فلوئورو الاستومرهایی با انعطاف پذیری بهبودیافته در دمای پایین ، به واسطهی استفاده از پروفلوئورو متیل وینیل اتر (PMVE) به جای HFP معرفی شدند.

مقاومت وایتون در برابر حلال ها

وایتون خانواده ی کائوچوهای فلودئوروپلیمر هستند ، ویک موجودیت مستقل محض نیستند. این کائوچوها میتوانند بر اساس مقدار فلوئورشان به ترتیب به صورت ۶۶ درصد ، ۶۸ درصد و ۷۰ درصد طبقه بندی شوند.
وایتون هایی ک مقدار فلوئورو بیشتری دارند ، دارای مقاومت بالاتری در برابر سیال ها هستند که از افزایش مقدار فلوئور نشات میگیرد.
فلوئورو الاستومر(وایتون)هایی  که با پراکسید پخته شده اند ذاتاً مقاومت بهتری در برابر محلولات اسیدی مانند بنزین ، نفت ، گاز و… دارند.

کامپاند مواد اولیه وایتون | رابرسیا

کاربرد گسترده وایتون درتمامی صنایع ها

وایتون در گستره ی وسیعی از کاربردهایی با عملکرد بالا استفاده می شوند . FKM کارایی مناسب و اعتماد پذیری بالا ، حتی در شرایط سخت محیطی ، ارئه می کند.
تعدادی از کاربردهای امروزی شامل اورینگ های مصرفی در صنایع خودروسازی ، اورینگ وایتون سیستم های سوختی ، هیدرولیکی و اورینگ سیستم تزریق سوخت (سوزن انژکتور) تمامی خودرو ها ، دیافراگم ها و… است

اورینگ چیست؟

در ساده ترین تعریف ممکن اورینگ ها آب بندهای لاستیکی جامدی به شکل دایره هستند که با قرار گرفتن بین دو سطح تجهیز، باعث می شوند راه سیال مسدود شده و خیالمان از بابت نشت مایع یا گازها راحت شود. اورینگ ها در دو حالت استاتیک یا داینامیک استفاده می شوند:

حالت آب بندی استاتیک زمانی است که اورینگ در جای خود ثابت است، که منجر به حفظ فشار و شرایط خلا می شود اما در حالت دینامیک، اورینگ در تجهیزات متحرک همچون پمپ های رفت و برگشتی استفاده می شود.

اورینگ به دلیل قیمت مناسب و قابلیت نولید و نصب آسان، رایج ترین نوع آب بند در طراحی ماشین آلات به حساب می آید.

اورینگ وایتون

امروزه جنس اورینگ با توجه به نوع کار برد آن از لاستیک های Nbr, Sbr, Nr, Epdm, silicon, viton, pbr انتخاب می شود که در اینجا قصد داریم اورینگ وایتون را به شما معرفی کنیم.

اورینگ وایتون با نام های دیگر فلوروالاستومر، فلوروکربن،FKM، FPM،CFM فلوروکربن و نام شیمیایی وینیلیدین فلوراید هگزا فلورو پلیمر یکی از اورینگ های پرکاربرد در سیستم های آب بندی است که به دلیل ساختار خاص آن در آب بندی اسیدها، سوخت ها و تجهیزات گازسوز استفاده می شود.

لاستیک فلوروکربن از پیوند فلورین و کربن ساخته شده است که در استاندارد ASTM با نام FKM و در استاندارد ISO با نام FPM نامیده می شود.

سختی اورینگ وایتون

بطور کلی سختی اورینگ وایتون بیانگر مقاومت ماده اصلی در تغییر شکل موضعی ست واز راه مقاومت در برابر نفوذ توسط یک جسم نفوذ کننده تحت بار (سختی نفوذی) یا یک نقطه ی تیز تحت باردرحال عبوراز روی سطح اندازه گیری می شود. هر دوی این روش ها در ادامه تشریح شده اند

دستگاه سختی سنج اورینگ | رابرسیا

رنگ بندی اورینگ وایتون

اورینگ وایتون در رنگبندی های متنوعی تولید می شود از جمله این رنگ ها خاکستری ، سبز ، قهوای و بنفش هست که اماده تولید می باشد ناگفته نماند که وایتون همانند سیلیکون رنگبندی های گوناگونی دارد وطبق سفارش تولید می شود و چنین مواردی آماده یافت نمی شود 
برای سفارش وایتون در رنگبندی گوناگون با مشاوران ما تماس بگیرید تا راهنمایی بیشتری دریافت کنید .

فروش اورینگ وایتون سبز

مشخصات اورینگ وایتون

اورینگ وایتون دارای تراکم مولکولی کم و مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بالا، اوزون، بسیاری از حلال ها و مواد شیمیایی آروماتیک و آلی دارد. اورینگ وایتون با توجه به قابلیت عبور گاز بسیار کم، در آب بندی تجهیزات گازسوز استفاده می شود و با توجه به اینکه می‌تواند اکثر شرایط خاص، همچون دمای بالا تا ۳۰۰درجه سانتیگراد را تحمل کند و همچنین در بیشتر مواد شیمیایی دچار خوردگی و تورم نشود در صنایع شیمیایی، نفت، گاز و فولاد مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است.

از نظر سایز، اورینگ وایتون با نمایش دادن دو مولفه از سه مولفه ی قطر داخلی، قطر خارجی و ضخامت مشخص می شود. اگر میخواهید ابعاد و سایز اورینگ ها را به بهترین نحو انتخاب کنید تا طول عمر بالا و عملکرد و کارایی مناسبی داشته باشند بهتر است به تورم احتمالی و میزان دمای استفاده آن توجه کنیم .

مقاومت اورینگ وایتون

همانطور که گفته شد اورینگ وایتون مقاومت بسیار بالایی دارد که موجب منحصر به فرد شدن آن در بسیاری از موارد شده است. موارد مقاومت اورینگ وایتون در برابر مواد زیر می باشد:

 1. گریس ها و روغن های معدنی و گیاهی
 2. روغن های هیدرولیکی مصنوعی و غیر قابل اشتعال (HFD)
 3. روغن های سیلیکونی
 4. هیدروکربن های آروماتیک مثل بنزن و تولوئن
 5. هیدروکربن های آلیفاتیک مثل بوتان، پروپان و گاز طبیعی
 6. هیدروکربن های کلرینه مثل تری کلرواتیلن و تتراکلرید کربن
 7. گازوئیل
 8. خلاء زیاد
 9. اوزون، اثر آب و هوا و گذشت زمان در اتمسفر
 10. تورم در روغن های داغ
 11. تر کیب های آلیفاتیک

و …

در این موارد از اورینگ وایتون استفاده نکنید.

اورینگ وایتون برای برخی موارد مناسب نیست. مثلا برای کاربرد در معرض آب داغ، بخار، حلال‌های قطبی، اترها و استرهای دارای وزن مولکولی پایین، روغن ترمزهای پایه گلیکولی و یا اسیدهای داغ هیدروفلوئوریک و کلروسولفونیک استفاده از این نوع اورینگ اصلا توصیه نمی شود.

اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم وایتون عموما با هیدروکربن ها سازگاری ندارد و با کتون هایی مانند استون و متیل اتیل کتون – حلال های استر مانند اتیل استات – آمین ها – اسید های آلی مانند اسید استیک ناسازگار است .

نحوه شناسایی وایتون

شناسایی اورینگ با جنس وایتون معمولا ساده نیست. با این حال برخی خصوصیات در مقایسه با دیگر متریال های اورنگ می تواند ما را در تشخیص آن یاری کند.

 1. اورینگ وایتون نسبت به اورینگ NBR و اورینگ سیلیکون سنگین تر است.
 2. وایتون حالت بازگشت پذیری ضعیفی دارد این در حالی ست که اورینگ ها با متریال های  SBR, EPDM, NBR, و… به صورت ظاهری قابل تشخیص نیستند.
 3. رنگ اورینگ وایتون براق است و از طرفی دیگر میتوان به یک نوعی که Diflash شده است تولید کرد ، که مراحل آن با کربن سنگ شور شده و به شکل مات تر می باشد.
  (توجه فرمایید در بازار افرادی سودجو نوع دیفلاشینگ شده وایتون را به عنوان جنس تایوان و یا آلمان عرضه میکنند . که تمام این اورینگ ها دیفلاش شده است .)

برخی موارد محسوس استفاده از اورینگ وایتون

 • استفاده از اورینگ وایتون به عنوان سوپاپ شناور در کاربراتور SU برای مقاومت در برابر سوخت و انعطاف پذیری آن برای آب بندی
 • به عنوان آب بند در غواصی SCUBA : زیرا با گاز نیتروکس واکنش نمیدهد، در معرض اکسیژن پوسیده نمیشود و آتش نمیگیرد .
 • هنگامی که غلظت بالایی از بیو دیزل مورد نیاز است شیلنگ های لاستیکی وایتون و واشر وایتون توصیه میشود ، زیرا ؛ در برابر اسید بیودیزل مقاوم است.
 • یک جایگزین مطمئن برای اورینگ های نیتریل در حرارت بالا و مواد شیمیایی خورنده
پک های آماده اورینگ های مصرفی وایتون | رابرسیا

توجه

در دماهای فوق العاده بالا فلوئورو الاستومر ها تجزیه می شوند  و ممکن است هیدروژن آزاد کنند که باعث انفجار می شود و خطرناک است .

نظرات شما برای ما ارزشمند است

لطفا نظر خود را درباره این مقاله برای ما بنویسید 

محمد

محمد

از تخفیف های رابرسیا با خبر باش ...

سبد خرید

بستن (Esc)

ورود

بستن (Esc)
سایدبار Scroll To Top